Не доаѓаат сите бури за да ти го уништат животот, некои доаѓаат за да ти го расчистат патот: Бесценетите мудрости на Пауло Коелјо

Кои се најбедните луѓе?

Мудрите зборови на Коелјо донеле светлина во животите на милиони луѓе

Славниот бразилски писател Пауло Коелјо на 24-ти август го прославил својот 71-ви роденден. Неговите мудрости му помогнале да стане еден од најпродаваните писатели на денешницата. Да се потсетиме на дел од нив:

„Сите битки во животот служат за да нѐ научат нешто, вклучувајќи ги и оние во кои губиме. Кога ќе пораснеш, ќе откриеш дека честопати си ја бранел лагата, си се лажел себеси или си страдал за глупости.“

„Во одреден момент од нашето постоење губиме контрола врз сопствениот живот и ѝ се препуштаме на судбината. Ете, тоа е најголемата лага на светот.“

„Кој сака да го види виножитото, мора да научи да го сака дождот.“

„Најбедни се оние кои рамнодушна ја набљудуваат туѓата беда.“

„Не доаѓаат сите бури за да ти го уништат животот, некои доаѓаат за да ти го расчистат патот.“

„Смртта обично ги принудува луѓето подобро да го почувствуваат животот.“

„Кога некој заминува, си заминува затоа што некој друг треба да дојде.“

„Човек се сака затоа што човек се сака. За љубовта не се потребни прични.“

„Мора да се навикнете на малку тага во животот. Нема да знаете што е вистинска среќа, ако не сте имале со што да ја споредите.“

„Никој не се жртвува за најдрагоценото нешто што го има – љубовта.“

„За да верувате во сопствениот пат, не мора да докажувате дека туѓиот пат е погрешен.“

„Ниту еден живот не е целосен без ронка лудило. Зборовите се запишани солци. Солзите се зборови што треба да течат.“

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време