Наспијте се за 4 часа: РЕМ-техника на спиење што функционира кај секого!

Неверојатно!

Фото: Unsplash

Според научниците, пет часа сон се доволни за телото на човекот да закрепне, да зајакне и да добие сила. Но за да се наспиете за 4-5 часа, мора да следите низа принципи и правила за спиење

Експертите развиле посебна техника на спиење така што човек може да се наспие за 4-5 часа и да добие енергија и сила за цел ден.

Како функционира техниката РЕМ на спиење?
  • Опуштете се пред да заспиете. Не треба да заспиете со сите ваши грижи и проблеми. Затоа, одвојте 10-15 минути, а потоа размислувајте за нешто убаво или слушајте смирувачка музика.
  • Не го оптоварувајте стомакот пред да си легнете и не прејадувајте се навечер. Во спротивно, телото сета енергија ќе ја потроши на варење храна.
  • Користете посебен прибор за спиење. Релаксирачка перница со ароматични билки (за тоа особено погоден е хмељот), превез преку очи и чепчиња за уши, ако е потребно.
  • Истуширајте се со топла вода пред спиење. Ова не е само одржување хигиена, туку и одлично измивање на информациите, впечатоците и емоциите што се насобрале во текот на денот. Водата најдобро ги „отстранува“, опуштајќи го телото.
  • Спијте под топла покривка. Многу полошо се спие на ладно одошто на топло.
    Навикнете го телото на петчасовен сон. Обично ќе успеете да се приспособите на овој ритам за 1 месец.
  • Одредете си еден ден во неделата (по можност не работен ден), кога можете мирно да се наспиете за наредните денови, односно нешто подолго од вообичаено (8 часа).
  • Легнувајте си пред 24 часот. Во овој период човечкото тело побрзо и подобро заспива. Два часа сон по полноќ се еднакви на еден пред полноќ, нагласуваат експертите.

Сите горенаведени правила на РЕМ-спиењето земаат предвид три основни компоненти на квалитетен и здрав сон: организација на местото за спиење, услови за спиење и правилен однос кон спиењето.

5 начини како да ја подготвите просторијата за спиење
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време