Направете сами домашна паста за заби

Направете домашна паста за заби – ви го пренесуваме рецептот подолу.

Пастите за заби базирани на кокосово масло го забавуваат растот на бактериите одговорни за кариес и ги спречуваат да се врзат за забната глеѓ.

Домашна паста за заби, состојки:

  • 6 лажици кокосово масло
  • 6 лажици сода бикарбона
  • 15 до 20 капки есенцијално масло (нане, еукалиптус или грејпфрут)
  • 1 лажичка стевиа (или повеќе ако сакате посладок вкус во устата, на пр. за детска паста за заби)

Подготовка:

Малку растопете го или омекнете го кокосовото масло, потоа измешајте ги другите состојки и добро измешајте сè добро да се соедини. Потоа смесата ставете ја во мала тегла.

Оставете да се излади целосно.

Користете за да не ја туркате четката во теглата, туку извадете ја количината паста доволна за перење, на пр. со дрвен стап (како за сладолед) кој потоа го фрлате.

Или, користете чиста каша секој пат.

Прочитајте и: Имаме рецепт за домашно средство за чистење коe прави чуда

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X