Моќен антидепресив: Засадете билки!

Одлична релаксација

Најефикасен начин билките да ве ослободат од стресот е да ги засадите сами! Одгледувањето билки е моќен антидепресив, а уште и ако изберете видови што имаат релаксирачко дејство…

ШЕРИ-ДОМАТ

Јадете го бидејќи лушпата на доматот е полна со ликопен, фитонутриент што ги запира воспалителните процеси поврзани со депресија. Бидејќи е помал, кога го јадете, изедете повеќе лушпа.

СОНЧОГЛЕД

Јадете семки затоа што се одличен извор на антидепресивот фенилаланин, аминокиселина што во организмот се претвора во норепинефрин.

ЛАВАНДА

Уживајте во нејзиниот мирис, бидејќи ароматераписките третмани против депресија, покрај други билки, вклучуваат и лаванда, поради нејзиниот релаксирачки мирис.

Текст: Б. Стојменовиќ

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време