Мириси наместо… аналгетици!

Овде постои и едно „не“!

Постојано во торбата носам шишенце со омилениот мирис. Не за да се мирисам секој час, туку да имам доколку ме заболи раката (боледувам од артритис). Тогаш вдишувам од омилениот мирис – и сѐ поминува!

Нема многу да мудрувам, едноставно негде прочитав дека парфемот може да се користи како аналгетик. Како што велат стручните луѓе, овој метод – ароматерапија – има смирувачко дејство на нервниот систем, а паралелно со тоа исчезнува и болката.

При вдишувањето на пријатниот мирис се активираат сосема други рецептори и фокусот од чувството на болка се префрла на уживање и опуштање.

Овде постои и едно „не“ за премногу парфем, дури и од омилениот, или негова силна концентрација – доведува до мачнини и вртоглавици. Сѐ е добро само кога е умерено.

Текст: Људмила Османова, Сморгон за „Руски доктор“

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време