Магии во домаќинствата: Пробајте го овој трик за секогаш блескава микробранова печка

Ако имате микробранова печка, тогаш овој едноставен трик за чистење сигурно нема да биде исклучен.

Чистењето микробранова печка е несомнено домашна обврска во која многумина навистина не уживаат. Изгорената храна, испрсканиот сос и истурените остатоци од оброците може да ја контаминираат и во голема мера ја извалкаат микробрановата печка. Но, не грижете се, комплицираното чистење на микробранова печка е минато поради овој едноставен трик. Чистењето на микробранова печка на пареа е лесно да се изврши, не зазема многу време и не чини скоро ништо.

За овој трик ќе ви требаат:

  • 1 лимон
  • 1 сад за микробранова печка
  • сува крпа
  • 1 лажица оцет
  • 1 чаша (236 ml) вода

Започнете со полнење на садот со вода и додавање оцет. Исцедете го лимонот и додадете го сокот во сад со вода. Ставете ја непокриената тава во микробранова печка и затворете ја вратата од рерната. Ставете ја микробрановата печка на голема моќност три минути или додека не врие течноста.

Ако вашата микробранова печка е навистина валкана и имате тврдоглави дамки кои нема да исчезнат толку лесно, оставете го садот долго време. Откако тајмерот ќе се исклучи и водата ќе зоврие, оставете ја водата во микробранова печка дополнителни пет минути. Ова осигурува дека пареата може да продолжи да работи, распаѓајќи ја нечистотијата.

Целта на пареата е во моќта да ослободува тврдоглави честички од храна, а оцетот ќе ве ослободи од непријатните мириси. Потоа избришете ја внатрешноста на микробрановата печка, почнувајќи од врвот кон страните. Кога ќе ја отворите микробрановата, внимавајте на садот, бидејќи ќе биде многу топол.

И не заборавајте да ја исчистите и вратата, бидејќи овој чекор честопати може да се прескокне. Избришете ја со крпа. Натопете дел од пешкир во вода со лимон и чистете додека не се отстранат тврдоглавите дамки. Избришете ја внатрешноста на микробрановата со крпа или сунѓер и ослободете се од вишокот на влага. Нечистотијата треба да се отстрани брзо и лесно, оставајќи ви ништо друго освен брилијантно чиста микробранова печка, додека лимонот ќе ѝ даде убав мирис.

Прочитајте и: Интересно: Како да заштедите од потрошувачката на тоалетна хартија

 

ФОТО: Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време