Колку често треба да ги перете пижамите?

Фото: Unsplash

Ако знаеме дека долна облека и чорапи се мијат по едно носење, каква е нормата со пижамите?

И додека веројатно сите се обидувате да се сетите точно колку брзо ги ставате пижамите во корпата за алишта – факт е дека некои работи ни се јасни, како перење чорапи и долна облека по едно носење, но често за други работи, како перници, крпи и пижами се водат жестоки дебати.

Бидејќи пижамите се носат само во затворено, а вие не се потите премногу (со исклучоци), секојдневното миење на пижамите е едноставно непрактично. Од друга страна, исто така треба да размислите колку ви се валкани пижамите иако ги носите само од бањата до креветот. Природни масла за тело, пот, мртви клетки на кожата, бактерии и производи за нега на тело можат да се соберат во вашите пижами. Ако продолжите да ги носите без миење, тоа може да предизвика проблеми со кожата или иритација – и ќе почнете да мирисате чудно. Исто така, ако се потите во сон, треба да ги миете почесто или дневно како облека што се носи за време на високи температури или како облека за вежбање. Но, што ако сè е „нормално“?

„Ако не ги истурите со полноќна закуска, не се потите или не ги носите цел ден, пижамите обично може да се носат неколку ноќи по ред пред да треба да се мијат“, изјави Џени Варни, менаџер на брендот „Моли Меид“. Гвен Вајтинг, коосновач на „The Laundress“, вели: „Ако ги ставите пижамите во кревет и се пресоблечете наутро, веројатно може да се извлечете со неколку носења пред да почнат да се појавуваат природни масла за тело, пот и бактерии во ткаенината, сите од кои може да доведе до невообичаен мирис“.

Ако не сакате да ја користите машината за перење премногу често, постојат начини на кои можете да го зголемите животниот век на пижамите пред да треба да се мијат. Туширање навечер, пред да носите пижами (наместо наутро) може да помогне да се зголеми фреквенцијата на носење на два до три пати пред да треба да ги миете. Намалете ја количината на лосион за тело што ја користите затоа што, покрај заштедата, ќе спречите и акумулација на производи на ткаенината.

Ако сакате да бидете безбедни и хигиенски, следете ги упатствата на стручните лица (приближно два до три дена) и туширајте се ноќе за да го продолжите циклусот на миење пижами. Но, на крајот, користете здрав разум – ако има дамки и започнете да го губите мирисот на детергент, време е да ги фрлите пижамите во корпата.

Прочитајте и: Пролетно чистење без замор: Совети од микробиолог за ефикасно чистење на станот

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време