Кое место во бањата има најмногу бактерии, откријте што е проблемот и како да го решите

Иако бањата не е местото каде што повеќето бактерии престојуваат и живеат во домовите на луѓето, сите знаеме колку е важно да се одржува чиста и кои места се особено чувствителни.

Ако мислевте дека станува збор за тоалетна школка, треба да ве известиме дека не сте во право. Иако на спомнувањето на бактериите во бањата сите веднаш помислуваме на тоалетот, овој пат не станува збор за тоа. Имено, истражувањето покажа дека има повеќе бактерии на завесите во бањата отколку на тоалетот, рачките на славината или рачката на четката за заби.

Она што ја прави целата ситуација со завеси уште полоша, е фактот дека 57 проценти од луѓето во наведената анкета рекле дека се свесни за мувла што се акумулира на нив, но не прават ништо за тоа. Факт е дека бактериите и нечистотијата не можат целосно да се избегнат, но постојат начини на кои можеме да ги намалиме. Редовното чистење, за жал, честопати не е доволно добар начин, бидејќи полиестерските завеси сè уште делумно ја апсорбираат влагата. Ова може да се види од мувлата што се акумулира на дното на завесите по одредено време.

Затоа, полиестерот не е совршен материјал за завеси кои се постојано изложени на влага и вода. Но, на пазарот можете да најдете и завеси изработени од полиетилен-винил ацетат, материјал кој не апсорбира вода. Таквите завеси ќе траат подолго и нема да собираат мувла на нив. Но, огромното мнозинство завеси се изработени од полиестер, а завесите изработени од полиетилен-винил ацетат потешко се наоѓаат. При купувањето, проверете го описот на производот за да бидете сигурни од какви материјали е изработен и побарајте водоотпорни завеси.

Прочитајте и: Експертите советуваат: Никогаш не ја загревајте оваа храна во микробранова печка

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време