Како кашкавалот да остане свеж, да не се расипа и да не мувлоса: Само ставете го во кутија со ова!

Вреди да пробате!

Овој трик помага совршено да се сочуваат свежината и вкусот на кашкавалот и до 14 дена

Кашкавалот и разните видови тврди сирења се една од најчестите намирници во нашиот фрижидер и обично ги купуваме во поголеми пакувања, но што кога едноставно не ни се јаде и ни остануваат така да стојат?

Постои начин да му го продолжите рокот на траење на кашкавалот, да го сочувате вкусот, да ја одбегнете мувлата и промените на бојата на рабовите, и тоа многу едноставен и евтин – сè што треба да направите е да го извадите кашкавалот од неговата фолија, да го ставите во пластична кутија за храна со капак (најдобро е големината на садот да соодветствува со големината на парчето кашкавал) и покрај него да ставите една коцка шеќер!

Внимавајте само да не се допираат шеќерот и кашкавалот. Следниот ден кога ќе ја отворите кутијата, ќе видите дека шеќерот почнал да се топи – тоа е така затоа што тој ја впива сета влага и така ја спречува појавата на мувла на кашкавалот.

Овој трик помага совршено да се сочуваат свежината и вкусот на кашкавалот и до 14 дена.

7 намирници што никако не смеете да ги чувате во фрижидер: Скапуваат, венеат, пропаѓаат…
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време