Како џемот да не фати мувла: Овој трик вреди да се проба!

Внимавајте што правите со капаците

Како правилно да затворите тегла со џем за да не се појави мувла во неа?

Бидејќи ова прашање им пречи на многу домаќинки, денес споделуваме со вас ефикасен начин да спречите појава на мувла во тегла џем. За почеток, неопходно е да се стерилизира не само теглата, туку и капакот! Но, ова не е сета мудрост, бидејќи, се разбира, секој го прави тоа.

Но, не секој знае дека постои трик кога се истура џем во тегли. Имено, за да се избегне појава на кондензација внатре во теглата (која подоцна станува мувла), ако истуриме топол џем во ладни тегли и ги затвориме, потребно е теглите и капаците да бидат жешки, како и џемот.

Потоа, повторно ставете го џемот со теглите во рерна за да фати кора. Затворете ги теглите и превртете ги наопаку за да го зафатите вакуумот во капаците. Кога ќе се излади, ставете го џемот во оставата во кујната.

Прочитајте и: Трик за најбрзо лупење на печени пиперки: Лушпата паѓа за неколку секунди!

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X