Како да ги идентификувате токсичните луѓе врз основа на овие навики

Дали понекогаш се чувствувате исцрпени откако се дружите со одредена личност? Тоа е нивната токсичност која може да ја идентификувате според овие навики.

Постојаната негатива може да има реални последици врз менталното и физичкото здравје. Токсичните луѓе честопати се извор на притисок и стрес – без разлика дали се на работа, во љубовниот живот или во општеството. Кога се дружиме со нив, се чувствуваме исцрпени, а овие работи се типични за нив.

Тие не се извинуваат

Без разлика што прави токсичниот човек, тој никогаш не е виновен. Тие тешко ја признаваат вината и скоро секогаш се расправаат наместо да се извинат.

Во ретки случаи, тие ќе се согласат дека се виновни за „половина“ од стореното, но никогаш нема да го кажат зборот „извини“. Тие се штитат со гнев и агресија, а нивниот срам е неподнослив.

Тие се јавуваат и се жалат

Сите имаме лоши денови, но кога тие стануваат навика – тоа станува токсично. Кога некое лице постојано ве повикува и се жали на сè што е можно, ве исцрпува и поттикнува мешавина на емоции.

Се чувствуваме виновни затоа што сме уморни кога слушаме како се жали нашиот „пријател”, а од друга страна сакаме да му помогнеме. Сепак, важно е да се постават граници и да се намали времето поминато со токсичната личност. Објаснете му искрено на лицето зошто треба да се дистанцирате и да се спротивставите со нивниот став.

Прочитајте и: Колку време е потребно за да се преболи раскинување на врската?

Тие не прифаќаат „не“ како одговор

Знак дека некој е токсичен може да биде и кога се плашите да откажете план и да кажете „не“. Ова се случува затоа што токсичните луѓе не разбираат дека другите луѓе имаат свои граници.

Имајте на ум дека велењето „не“ е сосема во ред, особено кога не сакате да направите нешто. Потсетете се дека не сте виновни и дека донесувате добра одлука.

Не се радуваат на вашиот успех

Ако го споделите својот успех со токсична личност, тие обично ќе одговорат многу умерено. Дури и кога ќе се потрудите да реагирате, ќе забележите недостаток на вистинско сочувство. Веднаш штом ќе го забележите ова, намалете го вашиот контакт со таа личност затоа што тој / таа го покажува своето незадоволство од вас и не е ваш пријател.

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време