И во домашна изолација може да добиете коронавирус: Еве на што мора да обрнете особено внимание!

Внимавајте

Фото: Илустрација

Дури и ако сте во изолација, лесно можете да добиете коронавирус

Да повториме уште еднаш: Како да се заштитите од коронавирус? Како да одржувате хигиена? Како да ги препознаете симптомите? Со денови слушаме многу официјални и полуофицијални совети…

Но еве некои насоки од светските здравствени организации и експерти…

1. Не одете пречесто во продавница

Молекуларен биолог, Гордан Лауц, пренел истражување од New England Journal of Medicine.

„Овој вирус што го предизвикува КОВИД-19, многу долго живее на разни површини. Најлоша е пластиката, на која може да опстане и по два дена. Па ако некој кашла во рака и потоа допира млеко, јогурт, пакети тоалетна хартија и слично, во продавница, и ако налетате на такво пакување, дури и по два дена можете да го донесете вирусот дома. Трговци внимавајте. Ако некој е сомнителен, веднаш пратете го дома, бидејќи вашата продавница ќе стане извор на зараза. Замислете само касиерката да е случајно заразена…“, напишал Лауц на својот фејсбук-профил.

Штом излезете од продавница, пред да влезете во автомобил, веднаш дезинфицирајте ги рацете. Во продавницата минуваат стотици луѓе, а вирусот може долго да живее на пластика и метал. Тоа ги вклучува и амбалажите во продавниците и количките и корпите што ги допирале стотици луѓе. Секако дека не треба да правите месечни резерви, но не треба ни да одите во продавница секој ден.

2. Собувајте ги чевлите

Кога ќе се вратите од продавница, аптека, болница или некое друго јавно место, тогаш пред да влезете во домот, собујте се и преслечете се, не влегувајте во обувките и облеката со кои сте биле надвор во други простории во станот. Не ја тресете и не ја потпирјате облеката на други работи. Може да ја ставите во машина за перење или да ја проветрите. Со дезинфекциско средство на база на алкохол испрскајте ги клучевите, мобилниот телефон, паричникот. Добро измијте ги рацете со сапун и со топла вода. Ѓоновите на чевлите исчистете ги со средство на база на хлор и оставете ги на тераса, пред врата, одвоен ходник… најдобро е да користите еден пар чевли додека трае сето ова.

3. Треба ли да ја дезинфицирате амбалажата?

Експертите наведуваат дека вирусот се задржува на пластика и други материјали со часови и денови, па затоа, сето тоа што сте го купиле (а не се расипува) можете да го ставите во некоја друга просторија, на пример во шпајз, па дури наредниот ден да го внесете во кујна. Пластичните и другите површини на амбалажите можете да ги пребришете со раствор од сапун, па потоа таа крпа да ја исперете на висока температура или да ја фрлите.

„Миењето со сапун би требало да помогне. Иако сапунот и водата нема да ги убијат сите вируси, чистењето со сапун би требало да биде доволно за отстранување на коронавирус и други микроби од површините“, напишал Њујорк Тајмс во својот водич.

За бришење на амбалажите може да се користи и оцет, иако не се знае дали ги убива вирусите и во која мера.

„Оцетот содржи киселини во себе и има способност да им наштети на бактериите и вирусите, но не би го препорачал за спречување на ширењето на коронавирусот“, вели експертот за заразни болести Амеш А. Адаља од центарот „Џон Хопкинс“.

4. Што и кога да чистите во домот?

Најмалку два пати дневно исчистете ги сите допирни површини: работните површини, телефоните, уредите, компјутерите и другите површини што ги користат повеќе лица. Работните површини што ги користат повеќе лица, покријте ги со марамче за еднократна употреба или хартија, па преку нив допирајте ги уредите. Можете секој од нив да го испрскате со малку алкохол. Секој ден чистете го домот со вообичаениот детергент и со вода. Особено често чистете ги допирните точки во домаќинството, како што се бравите на вратите, рачките на прозорците, мијалниците во тоалетите и кујните, далечинските управувачи, прекинувачите за струја и ѕвончето на врата.

5. А ако епидемијата се прошири?

Ако во вашата околина се забележи поголема појава на заразени, би требало почесто да ги чистите скалите и влезовите пред зграда, вратите, кваките, но и сопствениот дом, особено тоалетот што го користат повеќе домашни. Пред да почнете со чистење, ставете маска и ракавици. Одбегнувајте да го допирате лицето и очите за време на чистењето. Прозорците нека бидат отворени за да се проветрува просторот. Исчистете го подот со детергент и потоа дезинифицирајте го. Исчистете ги тоалетите, вклучувајќи ја тоалетната шолја и сите достапни површини во тоалетот со детергент, па потоа дезинфицирајте ги.

Немојте да користите пакување со распрскувач за нанесување дезинфекциски средства, бидејќи може да дојде до прскања кои и понатаму можат да го шират вирусот. Постелнината, навлаките, ќебето и другите ткаенини, ставете ги во машина за перење (на програма од 90 степени Целзиусови). Фрлете ги сите крпи и преостанатиот отпад што настанал за време на чистењето во пластични кеси. Извадете ги ракавиците и фрлете ги во кесата, измијте ги рацете со сапун и вода. Извадете ја хируршката маска и фрлете ја во кеса, па измијте ги рацете со сапун и вода. Целиот отпад што настанал за време на чистењето треба да го одвоите од преостанатиот отпад и да го фрлите што е можно побрзо во контејнер. Истуширајте се и преслечете се веднаш по чистењето. Оставете ги прозорците отворени или вентилацијата вклучена за да може просторијата темелно да се проветри.

6. Кои средства да ги користите?

Дезинфекција се прави со регистрирани дезинфекциски средства кои дејствуваат на вируси, според упатствата на произведувачот. Европскиот центар за превенција и контрола на болести препорачува средства на база на следниве активни супстанции: етанол, натриум хипохлорит, глутаралдехид, изопропанол, бензалкониев хлорид, натриум хлорид. Строго држете се до упатствата на произведувачот за концентрацијата на производот за време на чистењето.

7. Социјален контакт

Немојте да делите чаши, шолји, други садови и прибор за јадење со други луѓе, дури ни со домашните. Пред јадење и пиеше, секогаш измијте раце. Одбегнувајте ракување, прегрнување и бакнување и одржувајте оддалеченост од барем еден метар при разговори на отворено и два метра во затворен простор. Одбегнувајте поголеми групи на луѓе и јавни собири. Што повеќе одете и користете велосипед.

8. Миење раце

Од рацете, вирусот најдобро се отстранува со топла вода и сапун. Сапунот е на прво место како заштитно средство. Сали Бломфилд, лондонски експерт за инфекции, наведува дека најважно е да се мијат рацете и да се одбегнува допирање на носот, устата и учите. Некои мислат дека тоа е лесно, но многумина не се ни свесни дека луѓето во еден час ја допираат главата во просек 23 пати. Кога сапунот и водата не се достапни, можете да користите дезинфициенс, кој содржи најмалку 60% алкохол. Вирусот влегува во телото преку очите, носот и устата.

Продолжете на следната страница за остатокот од текстот…

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време