Денес го славиме големиот празник Архангеловден: Никако не смеете да ги занемарите овие верувања

Верувања и обичаи

Архангеловден е една од најголемите христијански слава и со неа се поврзуваат бројни верувања

Македонската православна црква го прославува големиот христијански празник – Свети Архангел Михаил на 21 ноември, според црковниот календар. Се вели дека на овој ден, Архангел талка низ светот облечен како просјак за да ги прекори неверниците и да им помогне на оние во неволја.

На Архангеловден треба да се шират позитивни мисли, а единственото нешто што не смеете да го правите е да ги бркате сиромашните и немоќните од себе. Ангелот, кој постојано е покрај верниците, ќе го казни тоа.

Според временските услови, на овој ден може да се одреди каква ќе биде годината. Се вели дека какво ќе биде времето на Архангеловден, такво ќе биде во текот на цела зима и пролет. Затоа, ако наутро биде ведро, нè очекува година полна со сонце, а доколку биде облачно и мрачно, ќе има многу дожд и годината нема да има многу сончеви и убави денови. Штом се разбудите, погледнете во небото и ќе дознаете каква ќе биде годината.

Цели три дена се отвора небото и ги прифаќа молитвите: денот пред славата, на самиот Архангеловден и наредниот ден. „Архе“ значи прв, главен, а „англеос“ е ангел, па Михаил се смета за војвода на сите ангели. Во молитвата за Михаил, верниците го замолуваат да му се обрати на Господ и така да ги спаси од болести, смртоносни рани и ненадејна смрт. Постои верување дека Архангел ги посетува сите болни и ако застане покрај нозете, тоа не е добро, а ако е покрај главата, болниот ќе оздрави.

Сите верници одат во црква да запалат свеќа. Оној што не е во можност, треба да ја окади собата со икона и да запали свеќа, помолувајќи му се на својот ангел. Кога се молите, мислете на вашите вредни, важни и длабоки желби, не на ситниците.

Верниците бараат поддршка во она што им задава најголеми тешкотии. Овие денови не треба да му се лутите или муртите никому, душата полека се подготвува за пост и треба да му простите секому.

Не се точни приказните дека на овој ден свеќарите не треба да готват жито, затоа што „Михаил е жив“. Варената пченица не е симбол за смртта, туку за животот на оние кои живееле и кои сега живеат во согласност со верата, со Бога и со својата крсна слава.

Исто така, тој се смета за заштитник на стоката и сточарите.

Вака правилно се слави Архангеловден: Празник што ги лечи болните, а ги казнува грешниците!
Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време