Ако ве убоде кој било инсект – овој лек е спасот: Совет на стар пчелар што мора да го запишете!

Обрнете внимание

Комарци, пчели, оси, стршени, крлежи – еве што да направите ако ве убоде инсект за да спречите јадеж, оток или инфекција на кожата

Ако прашате пчелар кое е најопуштеното место на светот, тој ќе ви каже дека тоа е она покрај рој пчели. Но што ако некоја пчела на убоде?

„Па што, зар не ви кажале дека тоа е здраво?“, ќе каже пчеларот.

Можеби, но за некого може да биде и фатално. Затоа, добредојдени се советите на искусните пчелари.

„Оние што се алергични, најдобро е да земат еден аспирин или андол, што и да имаат дома, да го растопат со неколку капки вода и да го стават на местото на убодот. Тоа се држи околу една-две минути, па се отстранува. Нема да имаат ни оток, ни болка, а ќе изостане и јадежот – проверено“, вели пчеларот.

Тој уште советува да се користи и облог од намокрена сода бикарбона, а ако немате кај себе ништо од наведеното во моментот на убодот, најдобро би било да земете три различни тревки од природата. Добро згмечете ги и истријте ја кожата на местото на убодот со нивниот сок.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време