Ако сакате да спиете добро цела ноќ, тогаш ова е температурата што треба да ја имате

Едноставен трик

Една студија открила дека температурата на телото се намалува за време на ноќната фаза на спиење и се зголемува за време на фазата на будење.

Ова можеше да биде предизвикано од еволутивни фактори, смета психологот и експерт за спиење Елен Вора.

„Во надворешните услови во кои се развиваме, температурата паѓа во текот на ноќта. Овој пад е дел од многуте контекстуални фактори што предизвикуваат да се чувствуваме поспано“, вели таа.

Која е најдобрата температура за спиење?

Намалувањето на температурата во вашата соба неколку часа пред спиење може да го започне процесот на ладење и на вашето тело, што може да ви помогне да спиете.

„Како оптималната температура за спиење се смета за 18,3 Целзиусови степени”, вели Вора и додава дека доколку немате вентилатор, треба да размислите да купите еден за вашата спална соба.

„Во пролет и есен, мојот омилен начин да се постигне идеална температура во спалната соба е да го отворам прозорецот”.

Но, собната температура не е единствениот начин да се оптимизира спиењето. Еве три клучни начини на кои можете да го подобриете вашиот сон:

Додатоци за подобар сон

„Можеби би имале корист од консумирање повеќе магнезиум, кој е познат по неговиот смирувачки ефект што го олеснува и мирниот сон” вели матичниот лекар Роберт Раундтри. Особено магнезиум глицинат може да промовира релаксација и често се препорачува како природна помош за спиење.

Вежбајте во текот на денот

Дури и вежбате само 30 минути на ден, експерт за спиење, Линел Шнеберг, вели дека вежбањето е многу добро за спиењето. „Тоа резултира во физички замор, што може да го продлабочи спиењето и да помогне во управувањето со стресот“, објасни таа.

Избегнувајте кофеин и алкохол пред спиење

Кофеинот е стимуланс и затоа се меша со квалитетен сон. Една студија препорачува да не консумирате кофеин најмалку шест часа пред спиење за да постигнете оптимален сон.

„Од друга страна, алкохолот, иако не е стимуланс, ќе го наруши квалитетот на вашиот сон, ве тера да се чувствувате уморни следниот ден”, вели неврологот Никол Авена.

Наместо тоа, конзумирајте смирувачки билни чаеви како камилица за да промовирате релаксација пред спиење.

Прочитајте и: Немојте да сте ноќна птица: Помошници за подобар сон

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време