5 есенцијални масла кои можат да ви помогнат да лекувате непријатен мамурлак

Природен лек

Мамурлакот е казна што треба да ја претрпиме по забава и добро време, на кое ќе испиеме и некоја чаша повеќе. Но, без оглед на непријатните последици што ни ги носи, ретко се откажуваме од алкохолот.

Мамурлакот, кој доаѓа со главоболки, вртоглавица, гадење и незаситна жед, е најлошата последица од алкохолот што сите сакаат да ја избегнат. И додека триковите како пиење вода паралелно со алкохол и пиење алкохол на полн стомак се многу едноставни, луѓето редовно забораваат да ги практикуваат и се потпираат на методите што следуваат после тоа. Овие методи се состојат од големи количини вода, овошје, попладневна дремка и апчиња за главоболка. Можете исто така да додадете есенцијални масла на вашата листа на методи за третман на мамурлак.

Етерично масло од грејпфрут

Аромата на грејпфрут е совршена за будење од состојба на вртоглавица и постигнување будност и присуство. По бурната ноќ и тешко будење, ставете две капки есенцијално масло од грејпфрут на топол пешкир и нежно избришете го лицето со тоа, длабоко вдишувајќи.

Есенцијално масло од мента

Свежиот и продорен мирис на нане ќе ви помогне да постигнете рамнотежа и да го намалите чувството на гадење. Познато е дека ментата помага во намалување на болката во стомакот, а луѓето ја консумираат главно како чај. Но, есенцијалното масло може да делува исто толку добро. Ставете две капки на пределот на вратот под тилот. Ако имате почувствителна кожа, измешајте масло од мента со кокосово масло и нанесете го на тој начин.

Есенцијално масло од лаванда

Есенцијалното масло од лаванда е познато по својот смирувачки ефект, а мирот е честопати она што сакаме да го постигнеме по бурната вечер. За да ги опуштите мускулите, но и умот, направете топла бања во која ќе додадете пет капки од ова масло.

Есенцијално масло од чајно дрво

Аромата на маслото од чајно дрво е малку горчлива и остра, и ни дава чувство на чистота и помага во борбата против бактериите и габите. Користете го со ставање 5 капки во пластична када во која претходно сте ставиле топла вода. Ставете ги стапалата во подготвената бања и дишете длабоко. Оваа бања ќе ви донесе чувство на мир и ќе ви помогне во борбата против гадењето и вртоглавицата.

Етерично масло од лимон

Аромата и свежиот и силен мирис на лимон ја враќаат енергијата во вашето тело и ве враќаат во состојба на будност. Етеричното масло од лимон го подигнува вашето расположение дури и кога се чувствувате целосно исцрпено и депресивно. Додадете 4 капки есенцијално масло од лимон во топла и влажна крпа и користете го за чистење на лицето додека дишете длабоко.

Прочитајте и: Најголемата грешка направена од луѓе кои не можат да заспијат поради расеаност

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време