5 едноставни навики кои ќе ве доведат до помирен и полесен сон

После тешката и прилично мрачна година и сè што сме доживеале и преживеале во неа, во 2021 година повеќето луѓе сакаат да се фокусираат на побавен живот, мир и да се опкружат со нешта и луѓе кои го извлекуваат најдоброто од нив.

Стресот, кој и покрај улогата на најголем непријател, стана најчест придружник на современиот начин на живот, го нарушува нашиот секојдневен живот и со тоа влијае на квалитетот на нашиот сон. Придружувајќи ни во соништата, стресот може да предизвика кошмари, будење во текот на ноќта и несоница. Ако и самите имате проблем со спиење или несоница, подолу ќе најдете пет совети од терапевтот и експерт за соништа Лесли Елис.

Намалете го нивото на стрес

Стресот е една од најчестите причини за слаб сон. За да имате поубави соништа и посилен сон, ослободете се од стресот или намалете го неговото ниво на минимум. Начините на кои можете да го направите ова се разновидни. Запишете ги мислите, водете дневник, зборувајте за вашите емоции или истражете некои други и нови начини да се ослободите од стресот.

Воведете нова рутина за вечер

Ако вашата вечер рутина, која првенствено се однесува на легнување и периодот што го поминувате во него пред спиење, вклучува прекумерно гледање на екранот на лаптоп или мобилен телефон – променете ги навиките. Вечерната рутина треба да се состои од работи што ве смируваат. Топла бања, медитација, слушање смирувачка музика – ова се само некои од предметите што можете да ги воведете.

Пијте суплементи

Додатоците, како оние на база на магнезиум, можат да придонесат за квалитетот на вашиот сон. Ако имате проблеми со спиењето, разгледајте опции за додатоци кои можат да ви помогнат.

Обрнете внимание на собната температура

Иако многумина од нас сакаат да влезат во загреана просторија и да читаат книга или да се занимаваат со други вечерни активности, спиењето во просторија чија температура е над 20 степени може да има лоши последици. Истражувањата покажаа дека луѓето кои спијат во простории чија температура е над 20 степени, имаат поголема веројатност да имаат кошмари и проблеми со спиењето. Идеалната температура на просторијата во која спиете треба да биде 18 степени.

Внимавајте на вашите мисли

Во момент на голем замор и првите знаци на тонење во сон, запомнете неколку убави соништа или размислете за работите што ги сакате. Д-р Елис вели дека на тој начин можете да влијаете на содржината на вашите соништа.

Прочитајте и: Дали страдате од несоница? Овие совети од експерти за спиење ќе ви помогнат

 

ФОТО: Getty Images

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време