11 лекции на Буда што целосно ќе ви го сменат животот: Ако ги разберете, среќата сама ќе ви дојде

Животна мудрост

„Повеќе плашете се од неискрени луѓе и измамници одошто од диви ѕверови. Дивите животни можат да ви го повредат телото, а неискрените луѓе вашата душа.“

1. Кога ви се допаѓа убав цвет, вие го кинете и го ставате во вазна. А ако го сакате со цело срце, ќе го полевате и ќе се грижите за него.

2. Постојат три работи што не може долго да се кријат: сонцето, месечината и вистината.

3. Светот е во нас самите, не барајте го надвор.

4. Не постои пат до среќата, бидејќи самата среќа е патот.

5. Повеќе плашете се од неискрени луѓе и од измамници одошто од диви ѕверови. Дивите животни можат да ви го повредат телото, а неискрените луѓе вашата душа.

6.На небото нема исток и запад. Самите луѓе измислиле насоки и разлики и верувале во нив, како тие да се вистинскиот пат.

7. Нема да бидете казнети поради вашиот гнев. Ќе бидете казнети со самиот гнев.

8. Самите се формираме себеси со нашите мисли. Какви ни се мислите, таков ни е животот.

9. Не верувајте во она што другите го прочитале или кажале. Вие самите одредувате што е вистина, никој друг!

10. Постојано ќе ве прогонува горчината на загубата, ако сте изгубиле некого што навистина многу сте го сакале.

11. Никој нема да ве спаси освен вие самите. Ниедна личност на светот не го може тоа. Ова е ваш пат што морате сами да го поминете.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време