Спротивни хороскопски знаци кои се привлекуваат

Фото: Getty Images

Спротивни хороскопски знаци кои се толку различни што не можат еден без друг.

Спротивностите привлекуваа… или така велат. И кога станува збор за зодијакот, постојат космички парови (поларитети) кои се толку различни едни од други што совршено се вклопуваат заедно. Понекогаш е дури и тешко да се објасни зошто, но ние ќе се обидеме.

Во астрологијата, секој знак има свој модалитет. Така, кардиналните знаци (Овен, Рак, Вага и Јарец) преземаат иницијатива, променливите знаци (Близнаци, Стрелец и Риби) се флексибилни, а цврстите знаци (Бик, Лав, Шкорпија и Водолија) се стабилизатори на тодијаците. Огнените знаци се страсни, водените емотивни, земјените и воздушните – интелектуалци.

Спротивните знаци споделуваат модалитет. Секогаш постојат различни елементи, но тие елементи добро функционираат заедно. На пример, огнот и воздухот создаваат посилен пламен, додека водата и земјата создаваат подобри услови за раст на растенијата. Но, се разбира, за секоја од овие комбинации, за да функционира совршено, потребна е рамнотежа.

Спротивни знаци на хороскопот

ОВЕН И ВАГА

Ова дуо претставува деликатна рамнотежа помеѓу себе и другите. Овенот е огнена, импулсивна соло ѕвезда, додека Вагите го сакаат друштвото и го презираат донесувањето одлуки. Овенот ќе ја размрда рутината, а Вагите ќе избегнат конфликти. Најдоброто можно сценарио? Вагите ќе ги научат Овните како да се смират, а Овните ќе ги научат Вагите како да уживаат во вниманието и да се борат за себе. Сепак, Овенот лесно може да ја повреди Вага, и Вагите нема да сакаат да зборуваат за тоа.

БИК И ШКОРПИЈА

Колку и да постапуваат спротивно, Бикот и Шкорпијата имаат заеднички цели. Со Бикот владее Венера, што ги води кон хедонизам, а Шкорпија живее над материјалното. Сепак, Бикот ѝ нуди задоволство на Шкорпија, а Шкорпија на Бик истражување на непознатото. Биковите се тврдоглави, а Шкорпиите не знаат како да простат, па токму таму настанува проблемот.

БЛИЗНАЦИ И СТРЕЛЕЦ

Двата лика се многу љубопитни и испитувачки. Близнаците се фокусираат на деталите, а Стрелецот на поголемата слика. Заедно тие се незапирливи! И тие ќе доживеат невидени авантури!

РАК И ЈАРЕЦ

Одговорниот Јарец и грижливиот Рак имаат многу различни цели. Но, крајната вистина е парите, кариерата и семејството. Затоа овие два знака се надополнуваат.

ЛАВ И ВОДОЛИЈА

Ова дуо знае како да се забавува! Гламурозниот Лав сака луксузни забави, а Водолиите сакаат да забавуваат. Додека Водолиите не го украдат целото внимание од Лавот, тие двајца совршено ќе се сложуваат.

ДЕВИЦА И РИБИ

Девиците се либерални, а Рибите сакаат да фантазираат. Девиците ќе ги учат Рибите за протоколи за велнес, а Девиците Рибите како да сонуваат и како да прават големи соништа. Кога се прифаќате едни со други со сите недостатоци, ова дуо може да научи многу едни за други.

Прочитајте и: Ретроградниот Меркур носи многу проблеми: Еве што go очекува вашиот хороскопски знак од 27 септември до 18 октомври!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време