Ретрограден Меркур заврши! Зошто е рано за радување?

Фото: Getty Images

Не брзајте да ги преземете одложените проекти – опфатени сме со „ретро сенка“. Но, генерално, дишењето станува малку полесно.

Планетата Меркур е најблиску до Сонцето, како што е познато од учебниците по астрономија. И, како што знаете од советите на астролозите, од таа причина, неговото влијание врз нашите животи е многу големо. Она што секој од нас можеше да го види пред три недели за време на првата ретроградна во 2021 година. Но, на 20. февруари, брзото движење на нејасната планета завршува и, се чини, сè треба да се врати во нормала. Не брзајте да отворите шише шампањ! За жал, проблемите со оваа транзиција сè уште не се завршени. Покриени сме со ретроградна сенка.

Откако ќе заврши небесната оптичка илузија и Меркур се врати во нормала, тој сепак фрла сенка на нашите животи уште две недели. И ова е неверојатно време! Тоа нè тера да ги разбираме работите на подлабоко ниво, нè тера да размислуваме за ситуациите и односите. Она што долго време се „криеше во мракот“, ќе почне да излегува на виделина. И ова ќе продолжи до 13. март!

Запомнете дека енергијата сè уште не е целосно вратена во нормала. Неочекувани промени во последен момент сè уште можат да се случат, плановите се менуваат, опремата се расипува … Сè уште се чувствуваме збунето.

Дали ви недостигаа важни планови или ви недостигаше разговор со шефот додека Меркур го изведуваше својот обратен танц? Моментот ќе дојде многу брзо, што ќе помогне да се поправат овие грешки. Затоа, додека сите остануваме во сенка, време е интелигентно да ги поставиме прашањата: „Како и каде сакам да одам напред овој пат?“ И „Што треба да се промени?“ Извинете се? Или само да му докажете на светот за што сте способни? Погледнете наназад – каква беше 2021 година за вас досега. Што треба да се стори за да се направи оваа година уште подобра?

За среќа, среќата е на ваша страна – и сето тоа благодарение на фактот дека сегашната ретрограда се случи во хуманата и далекувидна Водолија. Ретро сенката се состои од рефлектирање и осмислување на најдобрите начини за напредок. И ние дефинитивно ќе се справиме со овој тест на сила во иднина!

Прочитајте и: Сезона на Риби: Што нè чека до 20 март?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време