ГОЛЕМ месечен хороскоп за август 2021: Промени на полето на работата, бурни раскинувања, ама и нови романси

  Месечниот хороскоп за август ќе ви помогне работите да ги анализирате од друга перспектива

Лав 23.7-22.8.

Работа

Август е ваш месец, а со младата Месечина во вашиот знак на 9 август вие ќе бидете главната ѕвезда во вашата приказна. Ќе бидете автентични, бестрашни и свои и ќе добиете сè што ќе посакате на ова поле.

На самиот почеток на месецот, Меркур прави конјункција со Сонцето во вашиот знак. Ќе започнете со реализација на нови задачи и ќе бидете добро организирани во спроведувањето на дело на сето она што е ваша лична одговорност. Вашите раководни способности ќе дојдат од израз и луѓето околу вас ќе ве ценат поради тоа. На 9 август, можно е да се чувствувате нервозно поради вашите финансии. Со опозицијата на Венера со Нептун ќе бидете збунети околу својот буџет, но и ќе посакате да трошите на неважни нешта. Не заборавајте на своите долгорочни цели, овој период.

Но, можни се мали проблеми поради опозицијата на Меркур и Сонцето со Сатурн што може да донесе до доцнење, тешкотии и застој. Вашиот партнери ќе го менуваат начинот на работа, а вие ќе бидете збунети поради таквиот однос. Можно е да наидувате на тешки соработници, но и потешкотии поврзани со документацијата и администрацијата во вашата работа. Бидете внимателни, бидејќи ова е особено нестабилен период за вашата кариера, каде ќе морате постојано да се докажувате за да ја задржите својата позиција.

На 11 август, Меркур влегува во Девица што ќе ви донесе подобрување во работата и стабилизација на односите со другите. Ако претходно сте направиле некаква грешка, ова е период кога успешно ќе можете да ја поправите и да поразговарате за тоа со другите. Венера влегува во Вага на 16 август и ви носи подобри резултати во преговорите и комуникациите, а особено успешни ќе бидат оние Лавови кои се занимаваат со трговија и маркетинг. Можен е и неочекуван напредок во кариерата.

Вашата финансиска ситуација ќе ви биде приоритет на 18 август кога Меркур и Марс ги здружуваат своите сили во вашата втора куќа на приходи, а тогаш ќе бидете под силно влијание да донесете важна одлука поврзана со вашите финансии. Можно е некои Лавови да одлучат да работат втора работа или дополнителен проект кој ќе им донесе дополнителни приходи.

Невработените Лавови ќе добијат можност да се вработат во струката или да започнат свој приватен бизнис. Вработувањето може да се случи во областите поврзани со технологија, комуникација и трговија.

Љубов

Ако сте во врска, опозицијата на Меркур и Сонцето со Сатурн на почетокот на месецот ви носат заладување на односите со саканата личност. Можни се спротивставени ставови, несогласувања, па и тешки зборови. Ниту еден од вас нема да биде подготвен за компромис, а тоа може да донесе до заладување.

Венера во третата декада на август со Сатурн, што ќе ви помогне да ги решите проблемите и несложувањата во вашиот однос. Ќе бидете подготвени искрено да разговарате и да и покажете на саканата личност како се чувствувате. Одлично би ви годело заедничко патување.

Ако сте слободни, ќе ви паѓа тешко фактот дека подолго време сте сами, но кого и да запознаете ќе делува како лош кандидат за вас. Тоа ќе ве натера да се повлечете во себеси во вториот дел од август. Крајот на месецот ви носи запознавање на личност која е интелектуален тип, комуникативна и со јасни ставови и стабилен карактер. Чувствата ќе бидат взаемни од двете страни.

На 16 август, Венера влегува во вашата трета куќа на комуникации и ќе бидете инспирирани да се поврзете со другите, а ќе бидете и храбри и самоуверени да флертувате со една посебна личност на начин кој ќе ги натера да ве посакаат силно.

На 19 август, со опозицијата на Сонцето со Јупитер, вашата желба да освоите една посебна личност ќе биде особено силна. Дополнително, многу работи ќе ви станат појасни со полната Месечина на 22 август, кога ќе се запрашате и како да бидете подобар партнер и кои луѓе го вадат најдоброто од вас.

Со почетокот на сезоната на Девиците на 23 август ќе се чувствувате посмирено, посензуално и практично. Ова е период кога Сонцето влегува во вашата втора куќа на самодоверба носејќи ви можност да пронајдете стабилност на ова поле.

Здравје

Првиот дел од месецот ви носи слаб имунитет и намалена физичка кондиција. Ќе чувствувате зголемен замор, а ќе бидете и подложни на стрес поради работата. Можни се и несоници и главоболки кај некои Лавови. Вториот дел од месецот ви носи подобро здравје. Не заборавајте на витамините и минералите.

Девица 23.8.-23.9.

Работа

Ова е месец кога почнува вашата сезона, па подгответе се за големи победи на сите фронтови. Со полната Месечина на 9 јули, можно е да бидете дефокусирани, па затоа не избирајте никакви големи потфати на овој ден, туку најдете време за одмор и активности кои ве смируваат.

Меркур и Сонцето во првата декада на август ќе прават опозиција со Сатурн и квадрат со Уран. Можно е да се соочите со сплетки на работа и лоши односи со колегите и надредените. Ќе ви недостасува поддршка и постојано ќе се чувствувате како другите да не ве разбираат. Секоја ситна грешка која ќе ја направите може скапо да ве чини во текот на овој период. Поголеми тешкотии ги очекуваат оние Девици кои работат на полето на здравството, услугите, туризмот и образованието. Венера на 10 август прави опозиција со Нептун и доведува до тешкотии во однос на партнерите, а во тој аспект можни се и загуби. На 11 август, Меркур влегува во Девица каде е силен и стабилен  и ви носи подобрување на ситуацијата на ова поле. Ќе бидете и подобро организирани и вашите способности ќе дојдат до израз.

Венера на 16 август влегува во знакот Вага и ве насочува кон изнаоѓање конструктивни решенија за зголемување на вашите приходи и подобрување на финансиската ситуација. Ќе бидете вешти во инвестициите кои ќе ви се исплатат во иднина. Можно е да бидете храбри да испробате нови методи во работата, а тоа ќе биде успешно за вас. Голем успех ги очекува Девиците кои се занимаваат со програмирање и услуги.

На 18 август можно е да чувствувате силна амбиција, но и агресивност, па треба да бидете внимателни каде и како ќе ја насочите својата енергија.

Невработените Девици ќе добијат понуда за работа во областа на услугите, финансиите, менаџментот и ИТ секторот, но и сезонска и хонорарна работа.

Љубов

Ако сте во врска, Венера во првата половина на август прави опозиција со Нептун. Можно е да дојде до откривање на некои тајни кои ќе го нарушат вашиот однос, а може да дојде и до прекин на комуникацијата. Неопходна е добра волја, но и напор да се средат работите.

Особено тензични ќе бидат односите доколку сте во врска во која не знаете како се чувствувате или која е недефинирана. Со опозицијата на Венера во Девица со Нептун, ќе се чувствувате збунето и нема да знаете кој е најдобриот начин за да ја решите ситуацијата. Ова не е период за големи конфликти ниту пак сериозни одлуки. Сепак, со влегувањето на Венера во вашата втора куќа на практичност на 16 август, работите полека ќе се стабилизираат.

Сонцето во третата декада на август прави опозиција со Јупитер. Сите скриени работи меѓу вас ќе бидат откриени, што ќе ве наведе на размислување дека е време да го прекинете односот. Сепак, не е мудро да носите никакви нагли одлуки.

Ако сте слободни, во текот на август ве очекуваат големи осцилации во однесувањето, што ќе ве направат тежок кандидат за влез во врска. Ќе пробате неколку пати да се поврзете со некои личности, но едноставно нема да ви оди поради честите промени во вашето расположение.

Некои Девици ќе бидат неодлучни во поглед на тоа дали да и дадат шанса на личност која им се допаѓа, но која делува нестабилно и неорганизирано. Сепак, иако ќе бидете на чекор од врска, големи се шансите да се откажете бидејќи зборовите велат едно, а делата друго.

Со опозицијата на Сонцето и Јупитер на 19 август ќе бидете насочени кон себеси и нема да ве интересираат другите. Дополнително, со полната Месечина во вашата шеста куќа на рутина на 22 август ќе изградите здрави навики кои ќе ви донесат подобро расположение. Сепак, вашата сезона почнува еден ден подоцна, носејќи ви самодоверба за да блеснете под августовското сонце и да ги поминете ноќите со некоја посебна личност.

Здравје

Првата декада од август ви носи зголемена чувствителност на околностите во вашиот живот. Можни се главоболки, но и проблеми со зглобовите. Потребно ви е да најдете време за одмор.

Вага 24.9.-23.10

Работа

Вие започнувате револуција овој месец. Со младата Месечина во вашата куќа на заедници, ќе се поврзете со другите, ќе водите и ќе ги покажете своите вештини во најдобро светло. Тоа може и да ве истошти, па на 9 август со опозицијата на Венера и Нептун, можно е да чувствувате збунетост и да не разбирате како точно се чувствувате во однос на сите промени на ова поле. Дајте си себеси пауза, не сте машина.

Меркур и Сонцето во првата декада од август прават опозиција со Сатурн и квадрат со Уран. Односите со соработниците ќе се одвиваат со потешкотии, а за некои заеднички работи ќе ви треба да вложите поголем напор за да се договорите. Можно е прекинување на некоја подолга соработка, особено доколку работите на полето на угостителството, дизајн, градежништво и промет на пари. Избегнувајте да влегувате во големи трошоци, трансакции и кредити. Можно е некој да се потруди да ве искористи и да стекне лична корист од вашата работа и труд. На 11 август, Меркур влегува во Девица каде ќе ви биде полесно да се носите со конкуренцијата.

На 16 август, Венера влегува во вашиот знак каде ви носи убаво чувство за работата. Ќе раководите одлично, а и ќе се сложувате со другите околу вас. Вашите квалитети и способности ќе дојдат до израз и ќе бидат препознаени. Успех ве очекува во областите на здравство, администрација и спроведување на тајните планови во дело, а тоа ќе ви донесе и вонредна заработувачка.

Невработените Ваги ќе имаат можност да се вработат во креативни индустрии и на полето на финансиите.

Љубов

Ако сте во врска, првата половина од август ви носи несогласувања со саканата личност кои се поврзани со вашиот заеднички живот и дружење со пријателите. Ќе имате различни потреби и ќе биде важно да најдете заеднички прифатливо решение, за да не дојде до конфликти. Избегнувајте неискреност и тајни.

Вториот дел од месецот носи можност за кратко патување на подалечна дестинација. Марс во третата декада на месецот прави тригон со Уран и ви носи можност во вашата врска да внесете нешто ново што ќе ве зближи.Но, бидете внимателни, на 16 август вашата потсвест, мисли и конфликти може да дојдат на површина со конјункцијата на Марс и Меркур. Некои тајни може да бидат откриени, но не треба да се плашите од својата вистина, туку да се соочите со неа, онаква каква што е.

Ако сте слободни, во текот на првиот дел од август ќе бидете расположени за излегувања, дружење и патувања. Можно е на една забава да запознаете личност и да се случи минлива авантура. Во вториот дел од месецот ако патувате, можно е да запознаете личност која ќе ве привлече со својата динамика, начин на комуникација, но и со која ќе сфатите дека имате повеќе заеднички интереси.

Со влегувањето на Венера во вашиот знак на 16 август ќе се чувствувате моќно, посакувано и ќе бидете подготвени за флерт. Сепак, поголем дел од Вагите ќе бидат порасположени за авантури отколку за влез во сериозна врска.

На 19 август, со опозицијата на Сонцето со Јупитер ќе бидете социјални и ќе посакате да ги видите своите пријатели и воопшто нема да ве интересира љубовта. Но, тоа може да ви донесе заљубување во личност која сте ја сметале за пријател.

Здравје

Меркур прави опозиција со Јупитер во првата половина на август што ќе предизвик слаба циркулација, склоност кон алергиски реакции и проблеми со хормоните кај некои Ваги. Избегнувајте долго изложување на сонце и користете средства за заштита од сонце. Вториот дел од месецот ви носи варијации во крвниот притисок. Потрудете се почесто да конзумирате риба, а поретко млечни производи.

               Скорпија 24.10-22.11.

Работа

Ова е месец за професионални победи. Време е да ги преземете работите во свои раце и да ја сфатите својата кариера посериозно. Младата месечина на 8 август настапува во вашата десетта куќа на амбиции, а космосот ви носи поддршка да ја приоритизирате кариера и да го постигнете она што го сакате. Време е да ги тргнете од својот живот сите оние сенки кои ви ја намалуваат самодовербата.

На самиот почеток на август, Меркур и Сонцето прават конјункција во вашето поле на работа и кариера. Ќе добиете нови работни задачи и одговорности, можеби и подобро работно место каде ќе треба да се докажете. На самиот почеток, може да се соочите со тешкотии кои нема да зависат од вас, но вие имате силни способности и ќе успеете да се докажете. Важно е само да не заборавате колку е важна тимската работа и да се подготвите на компромиси.

Подоцна, Меркур и Сонцето прават конјункција со Сатурн и квадрат со Уран што носи доцнење во однос на постигнувањето на некои цели, следење на роковите и тешкотии во односите со клиентите и соработниците. Особени проблеми ги очекуваат оние Шкорпии кои се занимаваат со градинарство, јавност, земјоделие, модерни технологии и медиуми. За среќа, Меркур влегува во Девица на 11 август што ќе ви помогне да ги подобрите соработничките односи и да бидете подобро организирани.

На 16 август, Венера влегува во Вага каде ќе биде силна и ќе ви овозможи да откриете кој ви работи зад грб. Ќе преземете мерки да се соочите со таквата ситуација и тоа ќе вроди со плод.

Невработените Шкорпии ќе добијат можност да се вработат во полињата поврзани со модерни технологии, реклами, јавност, економија и право.

Љубов

Ако сте во врска, квадратот на Сонцето со Уран во првиот дел од август ви носи неочекувани несогласувања со саканата личност особено во поглед на целите. Иако првично имате одредено приоритети, некои работи се менуваат за вас и едноставно гледате на различни страни. Имајте на ум дека сето ова е решливо, но само ако разговарате искрено и покажете волја за тоа.

На 9 август со опозицијата на Венера со Нептун, можно е да дојде до сериозен разговор за тоа каде се движи вашата врска особено бидејќи сте нејасни за другата страна. На 12 август со влегувањето на Венера во вашата спиритуална дванаесетта куќа, ќе одлучите да поминете време сами и да се оддалечите од другите, што ќе биде уште еден знак за партнерот дека можеби е време за крај. Ова е период кога треба да бидете особено внимателни како ќе комуницирате особено ако таа личност ви значи, а не го знаела тоа досега.

Тригонот на Меркур и Марс со Уран во третата декада од август ви носи решенија и компромиси, но само ако претходно вложивте напор за тоа. Ќе заклучите дека ви е убаво покрај таа личност, а одлично би ви дошло да заминете на кратко патување.

Ако сте слободни, ќе ве заинтересира една личност со која ќе се сретнете за да се запознаете подобро. Сепак, можно е до вас да дојдат информации за таа личност кои нема да ви се допаднат, па често ќе се премислувате. Вториот дел до месецот за некои Шкорпии носи интересна средба со личност која ќе ја запознаете преку пријател.

Со настапувањето на полната Месечина на 22 август во вашата четврта куќа на дом и семејство, некои вистини ќе излезат на површина. Но, со почетокот на сезоната на Девиците на 23 август ќе бидете подготвени за нови дружења, пријателства и романса.

Некои Шкорпии ќе бидат неодлучни, а некогаш ќе носат брзи одлуки кои ќе ги чинат скапо. Можна е и авантура, која брзо ќе ја прекинете, а потоа ќе зажалите.

Здравје

Во текот на август, вашето здравје ќе биде одлично и ќе имате одлична кондиција. Ќе чувствувате и потреба повеќе да се движите и да минувате време во природа. Би ви годеле спортови како пливање, кајак и возење велосипед.

Стрелец 23.11.-21.12.

Работа

Со младата Месечина на 8 август време е да си дозволите да бидете спонтани и да ги прифатите понудите кои ви се нудат и можностите кои се отвораат за вас. Заборавете на ориентираноста кон деталите и само следете ја интуицијата.

Меркур и Сонцето на почетокот на август прават опозиција со Сатурн и квадрат со Уран. Тоа може да ви ги наруши плановите за одмор, но и да ви ги наруши резултатите на работа. Ако планирате да отпочнете нешто ново, најдобро е тоа да го оставите за вториот дел од месецот.

На 9 август можно е да бидете загрижени за нешто поврзано со вашата кариера, особено поради опозицијата на Венера со Нептун која ќе ја намали вашата мотивација и енергија. Но, штом Венера влезе во вашата иновативна единаесетта куќа на 16 април, веќе ќе можете да здивнете. Не заборавајте на силата на тимот.

На 11 август, Меркур влегува во Девица и ви помага подобро да се организирате и да ги решите заостанатите обврски. Ќе бидете практични и вешти, што ќе ви донесе и напредок во кариерата. На 16 март, Венера влегува во Вага и ви помага значајно да ги подобрите односите со колегите, а успех ве очекува и во работата со клиенти, дизајн, маркетинг, човечки ресурси, економија и право.

На 18 август кога Марс и Меркур ги здружуваат силите во вашата десетта куќа на кариера, идентификувајте што ви е потребно за да се приближите напред кон вашите цели. Можно е да бидете претерано компетитивни, но не дозволувајте тоа да има негативно влијание во рамки на тимот и кон луѓето кои ви се поддршка.

Во третата декада на месецот, Меркур и Марс прават тригон со Сатурн и ви носат неочекуван успех и заработувачка особено на полињата поврзани со услуги и модерни технологии. Со почетокот на сезоната на Девиците на 23 август, ќе имате поголема контрола над вашата кариера. Некои Стрелци можеби ќе добијат и работа од соништата. Невработените Стрелци ќе бидат во можност да се вработат на полето на програмирање, здравство, книговодство и угостителство.

Љубов

Ако сте во врска, опозицијата на Меркур со Сатурн и квадратот со Уран во првиот дел од месецот ќе ви донесат несогласувања со саканата личност, а за некои Стрелци и целосен прекин на комуникацијата барем на некое време. Од двете страни ќе се чувствува тензијата и ќе бидете склони кон брзи реакции и непромислени зборови.

Конјункцијата која Меркур ја прави со Марс во вториот дел од август ќе ви помогне да ги надминете несогласувањата, но и да внесете нешто ново во вашата врска што ќе ја освежи и ќе донесе поголемо разбирање.

Ако сте слободни, овој месец ви носи повеќе интересни личности, но повторно актуелна ќе биде вашата неодлучност. На 22 август со полната Месечина во вашата трета куќа на комуникации, можно е да слушнете интересни вести или да имате разговор кој ќе ја промени вашата љубовна ситуација.

Здравје

Ќе бидете чувствителни на стресот, а можни се и главоболки, психосоматски и метеоропатски проблеми. Советот е да одморате повеќе и да избегнувате стресни ситуации. Вториот дел од месецот ви носи подобро здравје и расположение, но и посилен имунитет.

 

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ НА НАРЕДНАТА СТРАНИЦА 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време