Погледнете што живее и расте во апаратите за сушење раце

Видеото не е препорачливо за оние со слаб желудник... а и срце!

533

Никол Вард е млада мајка од Калифорнија која спровела еден експеримент. На секои три минути го спуштала Петриевиот сад (сад кој го употребуваат физичарите за да откријат бактерии или други видови на истражување) под електричен апарат за сушење раце. По неколку дена, таа забележала дека во садот нешто расте….

Дали сте подготвени за изненадување? Ова овде е она што порасна во Петриевиот сад кој го ставив во апаратот за сушење на рацете и тоа на само три минути. Да. Само три минути. Никогаш не сушете ги рацете со таа машина, овде има неколку видови на патогени габи и бактерии кои се размножуваат, а вие сте убедени дека излегувате со чисти раце од тоалет, вели Никол.

Во 2016 година, беше спроведено едно истражување кое исто така покажа дека во овие апарати има 1.300 пати повеќе бактерии отколку во хартиените салфетки.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време