За нежна и свиленкаста кожа: Евтин пилинг од зелен чај

Лесно и брзо се подготвува , а резултатите веднаш се видливи

419

Вашата кожа ќе блеска по овој пилинг

Пилингот е важен дел од секоја рутина за нега на кожа, бидејќи ги отстранува мртвите клетки на кожата, ја освежува кожата и прави да изгледа посветло и поздраво. Знаете ли што уште е одлично за вашата кожа? Зелен чај!

Полн е со антиоксиданси и витамини кои и’ помагаат на кожата да добие здрав сјај. Затоа пилингот од зелен чај е здрав за вашата кожа. Тој може да ви помогне да се опуштите, а доволно е нежен за да го користите и на лице и на тело.

Овој волшебен пилинг од зелен чај е толку едноставен што нема причина зошто да не го пробате. Ги содржи следниве состојки…

Зелениот чај е полн со антиоксиданси и витамини што им се потребни на вашата кожа, се бори против воспаленијата и ги намалува црвенилото и иритацијата.

Шеќерот е нежен пилинг за отстранување мртви клетки од кожата.

Маслиновото масло е полно со витамин Е и антиоксиданси што се здрави за вашата кожа и ја одржуваат влажна.

Етерични масла (по избор) – Одберете мирис што вам ќе ви одговара и кој ќе ве опушти.

Потребни состојки:
  • 1 голема лажица зелен чај
  • ½ шолја шеќер
  • 1 лажица маслиново масло
  • 5-10 капки етерично масло (по избор)
Начин на подготовка:

Измешајте ги шеќерот и ливчињата зелен чај. Додајте масло и внимателно измешајте. Една лажица може да не биде доволно на почетокот, па додајте уште. Само продолжете да мешате додека не се измешаат целосно состојките. Чувајте ја смесата на ладно и суво место. Може да стои до 4 месеца. Наместо маслиново масло, може да користите и масло од авокадо или кокосово масло.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.