Топчиња од месо со сланина: Совршени залчиња за вистинските гурмани

Не знаете со што да го почестите непцето? Имаме решение!

129

За овие бомбици потребни ви се состојки што сигурно веќе ги имате во кујна

Дали сте за нешто вкусно, навидум гламурозно, а сепак обично јадење? Месните бомбици со сланина се идеалното решение за вас.

Потребни состојки:
  • 850 грама мелено месо
  • 1 јајце
  • 1 помала главица кромид, исечкан
  • шолја презла
  • сол и бибер по желба
  • ½ лажиче лук во прав
  • тенко исечкана сланина
  • стапчиња за ражници
Начин на подготовка:

Измешајте ги сите состојки (освен сланината) и направете топчиња. Потоа, завиткајте ги со сланина и зацврстете ги на стапчиња за ражници. Подгответе ја решетката, наредете ги бомбиците и печете ги на 220 степени. Одберете сос по желба, направете многу салата и уживајте во богатите вкусови.

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.