Десерт: Сутлијаш со банани

Десерт: Сутлијаш со банани

SHARE
Состојки:

  • 200 г ориз
  • 4 лажици шеќер
  • 5 дл млеко
  • 2 банани
  • 50 г чоколадо

Приготвување:

1. Во помал сад да се стави млеко, да се додаде шеќер и да се стави да се вари додека проврие.
2. Во зовриеното млеко да се додаде оризот и да се продолжи со варење, со повремено мешање, додека оризот се свари.
3. Сварениот ориз да се остави да отстои во млекото за да набабри и да го впие остатокот од млекото.
4. Бананите да се исчистат, да се исечат на кругови и да се соединат со приготвениот сутлијаш.
5. Чоколадото да се изренда на крупно ренде и да се нароси врз сутлијашот.

НЕМА КОМЕНТАРИ

Оставете Одговор