Капучино-колач што ќе ви ги разбуди сите сетила

Капучино-колач што ќе ви ги разбуди сите сетила

SHARE

Овој кремав колач ги освои љубителите на слатки низ целиот свет. Едноставно се приготвува, а неговиот вкус долго време се памети. 

Состојки: 125 мл млеко, 125 мл павлака, малку сол, 100 г чоколадо за готвење, 125 г капучино, 1 лажица шеќер, малку цимет.

Приготвување:

1 Во сад ставете малку млеко, павлака и сол, па ставете го на оган да зовријат состојките и додајте го чоколадото.

2 Мешајте додека се растопи. Помешајте ги капучиното, циметот и нишестето и додајте ја смесата во топлото чоколадо. Гответе на тивок оган додека се згусне пудингот.

3 Во навлажнети калапчиња (модлички) истурете ја смесата, оставете ја да се излади, превртете ги калапчињата во чинија и декорирајте.

Прочитајте и: РЕЦЕПТ: Вкусни црни палачинки

 

НЕМА КОМЕНТАРИ

Оставете Одговор